Login: Password: Remember me:
Password not working or forgotten?
Scania CN270UB 4x2 EB #2004
452808

Scania CN270UB 4x2 EB #2004

Built: 2006
Manufacturer Name: Scania
Chassis:Scania N UB 4x2 EB
Body: Scania OmniCity (N-series)
Engine: Scania DC9 17 270 198kW/269HP 8867cm3
Gearbox: ZF 6HP592 C
Design Of Doors: 2-2-2
Author: piotr_kosz plRSS (0)
Uploaded: 2010-11-16 21:05:19
Width: 900, Height: 600
File size: 287.18kB
Route: 8
1 november 2010 - Koszalin, ulica Zwycięstwa.
Ostatnio komunikacja miejska przestała być w Koszalinie tematem tabu. Śmiało można zaryzykować, że jest to wręcz główny temat kampanii wyborczej. Wszystko zaczęło się od jednego kandydata - Artura Wezgraja, który startuje z ramienia własnego stowarzyszenia o nazwie Lepszy Koszalin. W programie stowarzyszenia możemy przeczytać - "Dopuszczenie konkurencji firm komercyjnych do realizacji zadania transportu publicznego, w tym przeprawy przez jezioro Jamno.". Ten zapis wywołał w Koszalinie burzę - doszło nawet do nadinterpretacji z strony koszalińskiej Platformy Obywatelskiej, która twierdzi, że program Lepszego Koszalina mówi o prywatyzacji spółek miejskich. Przytaczano argumenty, że konkurencja zazwyczaj prowadzi podatnika do ponoszenia coraz większych kosztów funkcjonowania określonego podmiotu, czy usługi. Artur Wezgraj uspokoił "ekipę" Piotra Jedlińskiego - chodzi wyłącznie o dopuszczanie innych przewoźników w ramach przetargów ogłaszanych przez miasto. Można przytoczyć słowa kandydata "Lepszego Koszalina" z pewnego koszalińskiego forum: " Na pewno rozważę zlecenie usługi transportu publicznego więcej niż jednemu podmiotowi (przetarg). Różne linie mogą obsługiwać inne podmioty. Konieczne jest wtedy powołanie jednostki zarządzającej, koordynującej i monitorującej realizację zadania publicznego.". Warto dodać, że jest to pierwszy kandydat, który poruszał kwestię związaną z obsługą linii miejskich przez inny podmiot niż koszalińskie MZK. Jedno może dziwić - przed czym boi się Piotr Jedliński, jeżeli z powodzeniem idea zlecania wykonywania usług przez przetargi sprawdza się w Europie i w np. Warszawie rządzonej przez Hannę Gronkiewicz - Waltz (przypominam, że prezydent Warszawy jest z "PO")? Warto również dodać o niechęci przed prywatyzacją miejskich spółek - łatwo wyciągać wnioski np. o lobby ze strony związkowców (podobna sytuacja jest w Słupsku - obawa przed decyzjami ZTM'u w sprawie nowego przewoźnika). Wynik wyborów niepewny, więc szykuje nam się gorący weekend. Zobaczymy czyje racje przekonają wyborców.
Post Scriptum - Radio Plus ostatnio porusza sprawę związaną z reaktywacją linii nocnej. Podobno wszyscy kandydaci zdeklarowali się przywrócić to połączenie po wygranej w wyborach. Pożyjemy - zobaczymy.
pl gt

Comments

 • mrozard (*.cable-modem.tkk.net.pl) (2010-11-16 21:39:08)

  Przywrócenie NOCki można z czystym sumieniem nazwać kiełbasą wyborczą. Ale w tym konkretnym przypadku IMHO najbardziej można uwierzyć Wezgrajowi, który jako jedyny poważnie podchodzi do sprawy KM w Koszalinie (a nie jak choćby PO, w którym są ludzie popierający idiotyczną ideę przywrócenia tramwajów w mieście...).

   
 • *
  piotr_koszpl (2010-11-16 21:49:44.942372)

  Tramwaj w Koszalinie miałby sens, jeżeli byłby to pojazd dwusystemowy. Takie systemy funkcjonują z powodzeniem w Niemczech, czy Szwajcarii. Do idei reaktywacji tramwajów nic nie mam - jeżeli Unia wyłoży pieniądze - jestem za. Jednak szanse dofinansowania takiej inwestycji są małe ze względu np. na wielkość miasta.

   
 • mrozard (*.cable-modem.tkk.net.pl) (2010-11-16 21:55:25)

  Moim zdaniem pomysł tramwaju w Koszalinie to kompletny bezsens. Zakupić więcej autobusów (jak najwyższego standardu) -> zwiększyć częstotliwość kursowania (np. 14 do 7 minut w szczycie, a poza do 10 minut) i tramwaje nie będą potrzebne. Można też pomyśleć o trolejbusie. Tańszy niż tramwaj, nie potrzebuje tak rozbudowanej infrastruktury, a jest tak samo ekologiczny jak tram. Koszty utrzymania też by były mniejsze.

   
 • *
  piotr_koszpl (2010-11-16 22:16:33.695588)

  Sama idea reaktywacji tramwajów jest raczej podyktowana emocjami i tęsknotą za przedwojennym Koszalinem. Faktem jest, że naszemu miastu brakuje charakteru, ale czy tą oryginalność mają nadać tramwaje? Moim zdaniem jedna trasa miałaby sens - Oskara Langego - Jana Pawła II - Orląt Lwowskich - Traugutta - Zwycięstwa - Armii Krajowej - Monte Cassino - Władysława IV . Ten ciąg komunikacyjny faktycznie zapewniłby potok dla tramwaju, jeżeli przewidujemy likwidację najbardziej przepełnionych linii. Masz rację - prościej byłoby zakupić więcej autobusów, zwiększyć częstotliwość kursowania - koszt modernizacji zamknąłby się na pewno do 50 mln złotych. Nowa sieć tramwajowa to duże koszty - nie wiadomo, czy 500 mln budżet Koszalina udźwignąłby taką inwestycję (na każde pieniądze z UE trzeba mieć własne środki). Powracając do tramwaju dwusystemowego - załóżmy podstawową trasę Dworzec PKP - Zwycięstwa (do okolic Lidla), na której jeździłyby "pociągi" z Białogardu, Słupska, Mielna. Taka forma komunikacji z powodzeniem funkcjonuje np. w Kassel. Koszalin ma dość rozbudowaną "aglomerację", więc takie przedsięwzięcie nie byłoby skazane na porażkę.

   
 • mrozard (*.cable-modem.tkk.net.pl) (2010-11-16 22:27:28)

  Tylko zauważ, że na długim odcinku Zwycięstwa nie ma miejsca na taki dwusystemowy tramwaj, w końcu od skrzyżowaniu z Traugutta do "obwodnicy" jest po jednym pasie w jedną stronę, więc takie tramy stałyby w korkach w szczytach. Chyba, że na odcinku miejskim puszczono by je pod ziemią, robiąc w pewnym sensie premetro. Wtedy połączyć to z planowaną przebudową dworca (zrobić peron podziemny). Za miastem wykonać wylot z tunelu. I IMHO wtedy miałoby to sens. Tylko jest tego wielki minus - koszty. Moim zdaniem twój pomysł jest dobry, tylko wymaga dopracowania przebiegu w mieście.

   
 • fafaxpl (2011-02-21 00:06:27.553605)

  Ja pierdzielę, czytam ten opis i mi gacie opadają. Dyskusja na poziomie 5-latków 30 lat temu. I takich mamy w kraju polityków. Nawet nie wiedzą, o czym pieprzą.

   

Send Your Comment

Your name:
Your message:
By sending this form you are accepting rules of this page
Load the map!
Previous of this type | Previous Photo | Main Page | Next Photo | Next of this type