Login: Password: Remember me:
Password not working or forgotten?
FabLok T2D (Śląsk) #TKp 4422
30910

FabLok T2D (Śląsk) #TKp 4422

Built: 1955
Manufacturer Name:
Author: Staszek plRSS ()
Uploaded: 2009-01-25 22:57:52
Photostatus: Public
Width: 800, Height: 600
File size: 205.50kB
D29 number: , Timetable number: Train number:
7 september 2008 - Parowóz TKp "Śląsk" 4422 (mam nadzieję, że go widzicie) przejeżdża przez kratownicowy most nad rzeką Osobłogą w Racławicach Śląskich. Zdjęcie robione podczas drugiego dnia imprezy - pogoda była trochę gorsza niż dzień wcześniej.
pl gt

Comments

 • Staszekpl (2009-01-25 22:58:09)

  Z prawej strony widoczny komin od pompowni (przepompowni) (ona sama schowana za drzewami). Woda z rzeki była czerpana z pomocą specjalnych siedmiu studni (znajdujących się oczywiście hen daleko, pod mostem gdzie sama rzeka). Rurami wodę transportowano na teren dworca (do wieży ciśnień). Mam w związku z tym pytanie. Czy w Polsce, jest (był) gdzieś system doprowadzający wodę na teren dworca z rzeki, która oddalona jest od samego dworca o kilometr, a różnica wysokości wynosi 30 metrów? Taki system z kilometrami rur jest w Racławicach, a na samej skarpie z lewej strony jest betonowy spust, którym spuszczano z pociągu opał, drewno itp. (na potrzeby pompowni). Do tej pory na takie rozwiązania trafiłem tylko w Racławicach. Dawny przygraniczny węzeł w Racławicach musiał mieć duże znaczenie strategiczne, ponieważ sporych kosztów wymagało zbudowanie pompowni, studni, kilometrów rur, ponowne usypanie skarpy (gdzie są zakopane rury). Działo się to w 1905 roku, kiedy widoczny w tle kratownicowy most został zbudowany, a fragment linii kolejowej Głubczyce-Racławice w Racławicach odbudowany po wielkiej powodzi. Kojarzy ktoś podobne rozwiązania wodne w Polsce?

   
 • Bodek (*.internetia.net.pl) (2009-01-26 00:32:58)

  Układ o którym napiszę różni się diametralnie od tego z Racławic, ale jest niewątpliwie ciekawy i ma pewne podobieństwa. Ciekaw jestem czy ktoś z użytkowników phototrans.eu wie gdzie na stacji Gdynia Główna mieści(ła) się wieża ciśnień Teoretycznie nie mieściła się, bo zlokalizowano ją jakieś 500 metrów na południe od stacji, na skraju lasu. A poza tym to nie wieża lecz 2 zbiorniki wodne zakopane w ziemi. Do jednego z nich do dziś można wejść przy odrobinie sprawności. Nad zbiornikami mieścił się jakiś budynek, być może kotłownia. Tego nie wiem bo pozostały po nim tylko ruiny. W każdym razie woda do żurawi spływała siłą grawitacji ze zbiorników podziemnych zlokalizowanych na wysokości około 50 metrów nad poziomem torów stacyjnych Skąd czerpano wodę, tego nistety nie wiem.

   
 • BoGneR (*.25.253.9.ipv4.supernova.orange.pl) (2009-01-26 12:26:49)

  Podobne rozwiązanie było zastosowane w miejscu skąd przyjechał parowóz - Pyskowicach. Woda czerpana była z rzeczki Dramy, do wierzy ciśnień przy hali wachlarzowej. Jest to dystans około 1000 - 1200 metrów. Ciekawostką jest to, że wieża zasilała w wodę, żurawie na stacji PKP oraz stacji kolei piaskowej Kotlarnia.

   

Send Your Comment

Your name:
Your message:
By sending this form you are accepting rules of this page
Load the map!
Previous of this type | Previous Photo | Main Page | Next Photo | Next of this type